Maydent Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği | Bağcılar İstanbul Diş Hastanesi
Maydent İletişim

ADEZİV (BONDİNG) SİSTEMİ / KOMPOZİT DOLGULAR


Dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan ilavelerdir.

İLETİŞİM

İLETİŞİM BİLGİLERİNİZİ BIRAKIN SİZİ ARAYALIM

İstanbul Bağcılar ve Gaziosmanpaşa'da hizmet vermekteyiz.

Adeziv (Bonding) Sistemi/ Kompozit

Adeziv (Bonding) Sistem


Dişin rengini veya şeklini değiştirmek, büyütmek ya da bir kusurunu tedavi etmek amacıyla dişe yapılan ilavelerdir. Bu amaçla kullanılan malzemeler(mikrofil ajanlar), doğal dişin dış yüzeyine tutturularak şekil ve renk bozuklukları kolayca giderilebilir.

Bonding, günümüzde en çok ve en son uygulanan koruyucu dişhekimliği işlemlerinden biridir. Çoğu durumda, en az miktarda diş kaybı ile bu işlem gerçekleştirilir. Pek çok durumda, dişi uyuşturmaya bile gerek duymadan bu işlem uygulanabilir. Kozmetik dişhekimliğinde yetkin bir hekim tarafından yapıldığında doğal görünür.Size, güzel ve kendinizden emin bir gülümseme armağan edecek olan bu işlem için pek çok kez bir seans (15 dak. – 1 saat) yeterlidir. Uygulanacak seans sayısı, yapılacak işleme göre değişir. Genellikle diğer estetik işlemlere göre daha ekonomiktir.

Hemen hemen bütün yaş gruplarına bu tedavi metodu uygulanabilir.

Çocuklar, ergenlik çağındakiler, yetişkinler ve yaşlılar görünüşlerini ve gülümsemelerini bu metot sayesinde daha da güzelleştirebilirler.

Adeziv Sistem Uygulanan Dişlerde Renk Değişimi Olgusu


Mikrofil ajanlar, en ileri tekniklerle elde edilmiş olup, hemen hemen diş yapısıyla aynı özellikler taşırlar ve ancak normal dişler kadar renk değiştirirler. Yüzey pürüzlülüğü, cilalama ile en aza indirildiğinde lekelenmeye karşı dayanıklılığı artar. Dış faktörlerin sebep olduğu (sigara, çay, kola, kahve vb.) olası lekelenmeler ise, rutin diş muayenelerinde giderilebilir.

Ancak Bonding’in uygulandığı dişler konusunda bazı sınırlamalar mevcuttur. Çok sert nesneleri (buz, şeker gibi) ısırmaktan kaçınmalıdır. Ayrıca tırnak yeme gibi olumsuz alışkanlıklardan uzak kalınmalıdır.

Bu süre, kullanılan malzemenin kalitesine ve dişhekiminin becerisine bağlıdır. Son teknoloji ile üretilen malzemelerin ömrü 5 ila 10 yıldır. Bonding (adeziv sistem) uygulanmış bir dişe, daha sonra yeniden bir bonding işlemi yapılabilir.

Etiketler

kompozit dolgu adeziv diş dolgusu kompozit dolgu ömrü kompozit dolgu yapım aşamaları bonding nedir endodonti dolgu çeşitleri
Whatsapp'tan mesaj yazmak için tıklayınız