Ağız hastalıkları (Periodontoloji)

Periodontoloji, dişleri çevreleyen dokular, iltihabi hastalıklar ve bunların tedavisi ile ilgilenen ana bilim dalıdır.

Toplumda yaygın olarak rastlanan periodontal hastalıkların ilk belirtisi; diş etinde kanamadır. Diş eti; kızarık, şiş ve parlak yüzeylidir. Çoğu zaman bu belirtilere, ağız kokusu, diş etinde kaşınma, kanama hissi ve dişlerde hassasiyet de eşlik eder.

Periodontal hastalıklar, toplumda çocukluktan yaşlılığa kadar her yaşta insanı farklı şiddette etkileyebilmektedir. Çoğu zaman hastanın ağrı gibi bir şikayeti olmadığı için belirti vermeden ilerleyebilmektedir. Hastanın şikayeti olduğunda ise sağlam ve çürüksüz dişler, destek dokulardaki kayıplardan dolayı sallanarak kaybedilmektedir.

Diş eti iltihabı (Periodontisis)

Periodontitis; diş ve dişi destekleyen dokuların (periodontal ligament, sement, alveol kemiği) yıkımıyla karakterize iltihapsal bir hastalıktır. Diş eti iltihabı, alveol kemiğine (çene kemiği) kadar ilerlemiştir. Periodontitisin temel nedeni; bakteri plağıdır ve mekanik olarak tedavi edilebilir. Ancak genetik, çevresel ve sistematik faktörler de hastalığın oluşmasında etken olabilir.

Sistemik faktörler içinde diabet, kalp damar hastalıkları, epilepsi, down sendromu, AIDS ve kan hastalıkları sayılabilir

Doktorunuza Sorun
Maydent

Periodontisis sağlıklı ve sağlıksız örneği

Maydent

Diş Minesi
Sağlıklı olan diş minesi.

Diş Minesi
Sağlıksız olan diş minesi.

Diş Etleri
Sağlıklı diş etlerinin görünümü.

Diş Etleri
Sağlıksız diş etlerinin bulunduğu bölge.

Kemik iliği
Kiş eti ile kemik arasında bulunan sağlık ilik.

Sağlıksız Kemik İliği
Vücuttaki uzun kemiklerin içindeki boşlukta bulunan kan yapıcı özellikteki ilik..


Diş eti hastalıklarının (Periodontal) teşhis ve tedavisi

Dişhekimleri dişetlerinin genel görünümünden şüphelendikleri zaman ‘periodontal sonda’ adı verilen bir alet ile diş ile dişeti arasındaki dişeti cebinin boyunu ölçerler. Ayrıca dişlerin etrafındaki kemik dokusunu değerlendirmek için röntgen filmler alınabilir. Böylece dişeti hastalıkları teşhis edilir.

Periodontal tedavinin ana amacı ise umutsuz gibi görünen sağlıksız dişleri ağızda tutmaktır. Hastalığın tipi ve şiddetine göre değişik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bunlar; öncelikle ağız hijyeni eğitimi, diş taşı temizliği, kök yüzeyi düzleştirilmesi, rejeneratif, rekonstrüktif ve mukogingival operasyonlar olarak özetlenebilir. Aynı zamanda yüksek gülme hattı olan bireylerin diş eti estetiğini sağlamak da, periodontal tedavi kapsamındadır. Hastalığın tipi ve şiddeti, hastanın alışkanlıkları, hekimi ile yapacağı işbirliği, ağız hijyeninin standardı, tedavi planlaması ve başarısını doğrudan etkiler.

Periodontal tedavi, erken teşhis ile gerekli müdahaleler yapıldığında sonuçları kesin ve hasta memnuniyetinin en yüksek oranda olduğu diş hekimliği hizmetidir. Unutulmamalıdır ki; periodontal olarak sağlıklı olmayan dişlere hiçbir restoratif tedavi uygulanamaz.


Hizmetimiz hakkında daha fazla bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz. iletişim